13 października 2015

ZZZ 9-12.10 - Niemcy
Na drugi już w tym roku ZZZ wybrałyśmy się do Niemiec, na miejsce odejścia na wieczną wartę patrona polskich harcerzy - bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Przed wojną wstąpił on do Związku Harcerstwa Polskiego, 2 Pomorskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego w Chełmży.Dwa lata przed wybuchem II wojny światowej,  przyjął święcenia kapłańskie. Druh Wicek został aresztowany przez gestapo już w pierwszych dniach września. Początkowo pracował przy usuwaniu  zniszczeń wojennych na Westerplatte. Potem został przewieziony do nowo powstającego obozu w Stutthofie,z którego w kwietniu trafił do  Sachsenhausen, a w grudniu 1940 roku  został przewieziony  do Dachau. Dachau - miejsce w, którym mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny, w którym tysiące niewinnych ludzi zakończyło swą ziemską wędrówkę.
 Kapłan oddany Polsce i Bogu, który nawet w najtrudniejszych chwilach służył bliźnim pełniąc posługę kapłańską. Odprawiał potajemnie mszę święte, spowiadał, prowadził wspólne  modlitwy. Dawał  nadzieję tym,których odarto z człowieczeństwa, czyniąc numerami. Pomagał nie zważając na siebie, co doprowadziło, że sam zaraził się tyfusem plamistym i  w dniu 23 lutego 1945 odszedł do domu Pana na wieczną wartę.Współwięźniowie od samego początku, byli przekonani o świętości naszego patrona.
 Podczas sobotniej mszy świętej zostały przekazane relikwie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego naszemu stowarzyszeniu. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej niezwykłej pielgrzymki.


.
https://photos.google.com/share/AF1QipNdGCwIqNHpAwSfCEYmT0xhj3kcI0Qb8CKsoAmez39b_RGTSoNaCXAYHVYLNE2Ckw?key=V2NkckM5ODdyalZjQmF2enlUWmw4WGo1R2NsNmpB